Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie anticipata

Buna ziua.
Sunt nascuta in octombrie 1962, angajata din 1986, cu 5 ani facultate -studii la zi.
Va rog sa ma ajutati sa aflu ce optiuni am pentru pensionare anticipata - nu imi este clar cum se calculeaza.
Multumesc.

Limita de varsta la 62 de ani si 4 luni.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 57 de ani si 4 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
Carp Mircea, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns, dar as fi dorit sa stiu la ce varsta pot opta pentru pensie anticipata fara penalizare.
Scuze pentru insistenta .
V-am dat raspunsul in postarea anterioara.

La 57 de ani si 4 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Multumesc frumos!